XXIV edycja sympozjum HYDROPREZENTACJE

W dniach 19-21 października 2022 r. w hotelu Czarny Potok Resort SPA & Conference
w Krynicy Zdroju odbyła się XXIV edycja sympozjum HYDROPREZENTACJE, najstarszej konferencji branży wodociągowej. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „Ekologia i rozwój”.

Sympozjum poświęcone jest aktualnym zagadnieniom inżynierii wodno-kanalizacyjnej. Adresowane jest do projektantów, wykonawców, eksploatatorów i kadr menedżerskich branży wodociągowej z całej Polski. Zrzesza najważniejszych specjalistów w tej dziedzinie, którzy wspólnie przedstawiają i omawiają problemy i rozwiązania występujące w branży oraz dzielą się nowościami technologicznymi.

Wśród prelegentów był prof. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Śląskiego w latach 2016-20, który swoją prelekcją rozpoczął konferencje i mówił o wpływie zmian klimatu i urbanizacji na stosunki wodne w miastach. Temat oceny możliwości renowacji i wymiany sieci wodociągowych metodami bezwykopowymi podjął dr inż. Florian Piechurski z Politechniki Śląskiej. W swoich prezentacjach specjaliści poruszyli temat ozonu w gospodarce wodno-ściekowej, mówiąc m.in. o tym jak tanie, skuteczne i ekologiczne jest ozonowanie wody, przeprowadzone w odpowiedni i przemyślany sposób. Podczas wystąpień nie zabrakło treści związanych z innowacyjnymi działaniami i urządzeniami w branży. Dzięki nim zmniejszane są straty wody, pomiary stają się dokładniejsze i łatwiejsze do zrealizowania, a przeniesienie istniejących instalacji (nie tylko wodnych) do rozszerzonej rzeczywistości pozwala na lepszą kontrolę i uniknięcie błędów przy ewentualnych zmianach. Oprócz tego prelegenci rozmawiali na temat cyberbezpieczeństwa i cyberataków w wodociągach, który staje się coraz większym zagrożeniem w branży.

Gościem specjalnym konferencji, był Prof. Jerzy Bralczyk, wybitny językoznawca, popularyzator wiedzy z zakresu języka mediów, reklamy i polityki. Wiceprzewodniczący Rady Języka Polskiego. Niekwestionowany autorytet w dziedzinie języka polskiego, juror w wielu konkursach o charakterze językowym.

Organizatorami konferencji Hydroprezentacje 2022 jest Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Śląska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach. Patronat honorowy nad konferencją objął Uniwersytet Śląski w Katowicach i Politechnika śląska, a patronat branżowy Katowickie Wodociągi S.A. oraz Izba Gospodarcza Wodociągi Polskie.