Wodo-Trendy 2023: przede wszystkim bezpieczeństwo!

Konferencja odbyła się w dniach 15-16 czerwca w Hotelu Belweder w Ustroniu. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Wodociągów Województwa Śląskiego, przy technicznym i merytorycznym wsparciu Jaworznickich Wodociągów.

W tym roku swoje prezentacje przedstawili specjaliści związani z branżą wodociągową oraz z cyberbezpieczeństwiem m.in.: dr Karolina Wojtasik z Uniwersytetu Śląskiego – wiceprezes ds. spraw naukowych Polskiego Towarzystwa Bezpieczeństwa Narodowego, dr hab. Mariola Krodkiewska, dr Anna Cieplok, dr hab. Aneta Spyra z Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Nauk Przyrodniczych Instytutu Biologii, Biotechnologii i Ochrony Środowiska. A także wodociągowi praktycy, w tym Andrzej Siudy z Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów S.A. w Katowicach oraz Sławomir Kołacz Dyspozytor i Główny Specjalista ds. Zarządzania Kryzysowego w Wodociągach Jaworzno.

Pod koniec pierwszego dnia konferencji organizatorzy zapewnili uczestnikom praktyczne i użyteczne wystąpienie specjalistów z firmy Niebezpiecznik zatytułowane: „Jak ustrzec się przed cyberatakami, phisishngiem i złośliwym oprogramowaniem”. Przedstawiciele tej renomowanej, ogólnopolskiej firmy zajmującej cyberbezpieczeństwem udowadniali i przekonywali, że smartfon, często wykorzystywany do celów służbowych, nie zawsze może działać po dobrej stronie mocy. W sprytny, zabawny, a zarazem jasny sposób prezentowali, jak opanować swój telefon i zainstalowane w nim aplikacje, by nie stał się on źródłem wykradania danych.

Sama konferencja kolejny raz pokazała, że jest świetną platformą i czasem do wymiany wodociągowych doświadczeń oraz źródłem wzbogacenia aktualnej wiedzy, na temat branży.  Konferencja ma też znaczenie w zakresie integracji środowiska wodociągowego.

Patronat nad konferencją objęła Izba Gospodarcza Wodociągi Polski oraz Stowarzyszenie Hydrogeologów Polskich, a patronat medialny miesięcznik Wodociągi i Kanalizacja, portal portalkomunalny.pl oraz kierunekwodkan.pl