VI Zjazd Technologów Wody i Eksploatatorów Ujęć Wody

12 października 2022 roku w Goczałkowicach Zdroju odbyła się VI edycja Zjazdu Technologów Wody i Eksploatatorów ujęć wody z terenów aglomeracji śląskiej i okolic. Koordynatorem
i organizatorem wydarzenia były Wodociągi Jaworzno Sp. z.o.o we współpracy ze Stowarzyszeniem Wodociągowców Województwa Śląskiego. Gospodarzem było Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów S.A. w Katowicach.

Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem. Uczestnikami edycji byli przedstawiciele firm wodociągowych między innymi z Sosnowca, Mysłowic, Pszczyny, Piekar Śląskich,  Wadowic, Jaworzna, Zabrza, Żor, Dąbrowy Górniczej, Raciborza czy Kędzierzyna Koźle.

Pierwsza część wizyty odbyła się na sali konferencyjnej gdzie przywitano uczestników
i przedstawiono prezentację, która pokazywała historię 140-letniego przedsiębiorstwa wodociągowego GPW S.A. Następnie gospodarze zaprezentowali Zakład Uzdatniania Wody  Goczałkowice Zdrój i technologię zastosowaną w  doskonale  utrzymanych budynkach łączących nowoczesność z historią. Technolodzy mogli zapoznać się z bogatą  historią rozwoju zakładu zwiedzając poszczególne bloki, które  są przykładem niezawodności systemów uzdatniania wody zaprojektowanych jeszcze w latach 50-tych.  Na koniec spotkania zaproszono uczestników do zwiedzania jednego z  największych w Polsce zbiorników wody pitnej – Jeziora Goczałkowickiego, gdzie w trakcie spaceru po koronie Zapory Goczałkowice zaprezentowano technologom urządzenia i działanie zapory.